ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ լրագրողները հետաքրքրվել են Մարտի 1-ի քրեական գործից:
«Մարտի 1-ի քրեական գործի վարույթը կասեցված չէ, կարճում գնալու որևէ միտում չունի, իրականացվում են բազմածավալ քննչական գործողություններ»,- պատասխանել է Արթուր Դավթյանը՝ նշելով, որ այս գործն առաջնահերթություն է ցանկացած պատասխանատուի համար, քանի որ մեր երկրի համար բացառիկ նշանակություն ունի:
Գլխավոր դատախազը նաև նշել է, որ այդ գործի մասին կխոսի, երբ զեկուցելու առիթ ունենա, իսկ այս պահի դրությամբ գաղտնիության ռեժիմով իրականացվում են բազմածավալ քննչական գործողություններ: Որոշակի արդյունքների, ձեռքբերումների դեպքում անպայման կապահովի համապատասխան հրապարակայնություն:
Լրագրողների հարցին, թե արդյո՞ք դա նշանակում է, որ գործում որևէ առաջընթաց չկա, Արթուր Դավթյանը պատասխանեց.
«Եթե այն պատկերացումն ունեք, որ հանցագործության բացահայտման մեր հնարավորություններն անսահմանափակ են, շատ ուրախ եմ, բայց տեսնում եք, որ բազմաթիվ հանցագործությունենր կան, որոնք իրենց բարդությամբ կարող են որոշակի ժամանակ պահանջել բացահայտման համար:
Օրինակները շատ են: Մարտի 1-ի քրեական գործի բարդության մասին բոլորդ լիարժեք պատկերացում ունեք: Բարդ գործ է: 1000-ից ավելի հարձաքննման ենթակա անձ կա, բազմաթիվ փորձաքննությունների կատարման, իրավական գնահատականների խնդիր կա»: