ՀՀ գլխավոր դատախազը մարմնավաճառներին հաշվառելու անհրաժեշտություն է տեսնում
Շիրակի մարզում մարմնավաճառներին և կավատներին հաշվառելու առաջարկը կարո՞ղ է արդյոք կիրառվել նաև մայրաքաղաքում և Հայաստանի այլ մարզերում՝ այս հարցին ի պատասխան ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշել է. «Այս խնդիրը երկար ժամանակ դիտարկվում էր որպես խնդրահարույց և ես դեռևս Շենգավիթի դատախազն էի, երբ որոշակի քայլեր ձեռնրկել էի: Դա պայմանավորված էր նրանով, որ համապատասխան անձիք իրենց վարքագծով շատ հաճախ հանցագործությունների կատարմանն էին նպաստում: Այս ուղղությամբ համապատասխան համապետական միջոցներ ձեռնարկելու քայլեր անհրաժեշտ են, դրանք առաջիկայում մեր ուսումնասիրությունների հիման վրա կիրականացվեն»:
Հիշեցնենք, որ Շիրակի մարզի դատախազի կողմից օրեր առաջ առաջարկ էր եղել հաշվառել Շիրակի մարզի մարմնավաճառներին և կավատներին: Առաջարկը վերաբերում էր հյուրանոցներում և հյուրատներում հայտնաբերված այն դեպքերին, որոնց ժամանակ մարդկանց՝ նյութական շահագրգռվածությամբ դրդել են պոռնկության: Պատճառը այդ շրջանակներում ավելացած քրեական գործերն են: Շիրակի մարզում 2017 թ.ին արձանագրվել է 5 քրեական գործ, որոնք հարուցվել են ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 262 հոդվածի հատկանիշներով, այն է՝ անձանց կողմից պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելը: