2017թ. բացահայտվել են մեծաքանակ հանցավոր խմբեր, այդ թվում՝ պաշտոնյաներ. Արթուր Դավթյան
«2017թ. ընթացքում բացահայտվել են մեծաքանակ հանցավոր խմբեր, ովքեր հիմնականում զբաղված են եղել ապօրինի սահմանահատումներով, որին ներգրավված են եղել նաև պետական պաշտոնատար անձիք, կեղծ փաստաթղթեր կազմելով և դրանք իրացնելով, ապօրինի միգրացիայով և բազմաթիվ այլ հանցագործություններ կատարելով»,- այսօր՝ փետրվարի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ նշելով նաև, որ այս բացահայտումները հնարավորություն են տալիս սպասելիքները բարձր շեմի վրա պահել և թիրախավորված աշխտանք իրականացնել:
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ մեծապես կարևորվում է հանցագործությունների բացահայտումը նախապատրաստական փուլում: Արթուր Դավթյանը վստահեցրել է, որ նախականխման աշախատանքները քրեական մարմինների համար առաջնահերթություն են: 2017-ի արդյունքներով վարույթում առկա է 6 ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործության կանխման դեպք:
«Հանցագործությունների նախականխման ուղղությամբ մեր աշխատանքները էապես ակտիվացվելու են: 2017-ին մեր կողմից թիրախավորվել են նաև ապօրինի անտառահատումները: Պետությանը մեծ վնաս է պատճառվել, և աշխատանքը շարունակվելու է այս ուղղությամբ, ձեռնարկելու ենք բոլոր միջոցները՝ պետությանը պատճառված բոլոր վնասները վերականգնելու, անտառների հնարավոր վնասումը կամ ոչնչացումը կանխելու ուղղությամբ», – ասել է Արթուր Դավթյանը: