2017թ. ընթացքում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով ՀՀ և ՌԴ նախագահների միջև կայացել է շուրջ մեկ տասնյակ հանդիպում: Մարտ, օգոստոս և նոյեմբեր ամիսներին պաշտոնական և աշխատանքային այցերով ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Ռուսաստան: Այս մասին նշվում է ՀՀ ԱԳՆ տարեկան հաշվետվության մեջ։
Այդ այցերի արդյունքներով ռազմավարական նշանակության պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել քաղաքական, ռազմատեխնիկական, առևտրատնտեսական, էներգետիկ և այլ ոլորտներում:
Քայլեր են ձեռնարկվել երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ: Հունվարի 11-ին ուժի մեջ է մտել 2015թ. դեկտեմբերի 23-ին ստորագրված «ՀՀ և ՌԴ միջև հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում
հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին» համաձայնագիրը:
Շարունակաբար զարգացել է նաև միջտարածաշրջանային համագործակցությունը: Հոկտեմբերի 6-ին Երևանում կայացել է Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 6-րդ համաժողովը: Բազմաթիվ փոխայցելություններ են տեղի ունեցել տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարների մակարդակով:
Տարվա ընթացքում ստորագրվել է շուրջ երկու տասնյակ միջկառավարական, միջգերատեսչական և միջտարածաշրջանային իրավական փաստաթուղթ: Փետրվարի 23-ից գործում է ՌԴ քաղաքացիների՝ Հայաստան ներքին անձնագրերով
մուտք գործելու կարգը։