Հայաստանի պաշտպանության նախարարության առաջարկած «Ես եմ» ժամկետային-պայմանագրային զինծառայության տարբերակով բանակ մեկնելու համար այս պահին դիմել է 85 զորակոչիկ։ Բայց նրանց դիմումների ընդունելությունը շարունակվում է։ Այս մասին այսօր Կենտրոնական հավաքակայանում անցկացված ճեպազրույցի ընթացքում ShantNews.am-ի հարցին պատասխանելիս նշեց ՀՀ ԶՈւ կազմզորահավաքային վարչության պետ, գեներալ-մայոր Կամո Քոչունցը։
Գեներալի խոսքերով՝ «Ես եմ» ծրագրի մասնակիցների թիվը շատանալու է, քանի որ դիմում կարելի է ներկայացնել հենց հավաքակայանում։ Այդպիսի մի դեպք եղել է հուլիսի 2-ին, և այդ օրինակով Քոչունցը բացատրեց, որ դիմումից հետո զորակոչիկի հետ զրուցում են հոգեբաններն ու այլ մասնագետներ։ Եվ միայն դրանից հետո է, որ պայմանագիր է կնքվում այդ զորակոչիկի հետ։
Քոչունցը նշեց, որ ևս 250 զինապարտ դիմում է ներկայացրել «Պատիվ ունեմ» ծրագրով ծառայություն անցնելու համար, ինչն այդ երիտասարդներին թույլ է տալու ծառայության մեկնել բուհում ուսումնառությունն ավարտելուց հետո և ծառայել սպայական պաշտոնում՝ ստանալով համապատասխան աշխատավարձ։