ՀՀ տարածքային կառավարման և էներգետիկ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը արձագանքեց տեղեկություններին, թե Հայաստանում հոսանքազրկման պատճառը ՀԱԷԿ-ի աշխատանքի ընդհատումն է: Նա հերքեց այդ լուրերը՝ նշելով, որ ատոմակայանի աշխատանքը դադարեցված է հունիսի 1-ից, պլանային անջատում է: Վարդանյանն ասաց, որ ՀՀ էներգետիկ համակարգում այս պահին գործող հիմնական բազիսային կայաններն են Երևանի ՋԷԿ-ը, Հրազդանի 5-րդ բլոկը և ՀԷԿ-երը, իսկ ատոմայականը հունիսից ցանցում չի եղել:
Վարդանյանը հայտնեց՝ Լոռու և Տավուշի մի մասը անջատված է Հայաստանի էներգահամակարգից, միացված է Վրաստանի էներգահամակարգին:
«Իրանից այս պահին ներմուծման ռեժիմով աշխատում ենք, անընդհատ տատանվում է ներմուծման ռեժիմը՝ կախված պահանջարկից, անսահման չի կարող լինել այդ ռեժիմը, հարավում ունենք գեներացիոն կայաններ, Որոտանի կասկադը, հնարավոր չէ այդ ամբողջը գեներացնել հարավում ու տեղափոխել հյուսիս»,- ասաց նա:
Նա նշեց՝ եթե նոր տատանումներ չլինեն, 5-րդ բլոկի շոգետուրբինը կմտնի ցանց և կսկսի բեռ հավաքել, էներգամատակարարումը կվերականգնվի, որևէ մեկը էլ չի զգա վթարի հետևանքները: Իսկ Երևանի ՋԷԿ-ում ուսումնասիրություններից հետո պարզ կլինի՝ երբ այն կկարողանա ցանց մտնել:
«Վտանգավոր բան չկա, ուղղակի խոշոր վթար է եղել»,- ասաց նա՝ նշելով, որ ամենից խոշոր վթարը եղել է 5-6 տարի առաջ: Նա նաև տեղեկացրեց, որ մետրոպոլիտենի էներգամատակարարումը վերականգնված է: