«Սպանության դեպքերի նվազում է արձանագրվել: 2018-ին ՀՀ-ում գրանցվել է սպանության 36 դեպք, որը նվազագույնն է առնվազն վերջին 38 տարվա կտրվածքով»,- այս մասին այսօր՝ մայիսի 8-ին, ԱԺ նիստի ժամանակ, ներկայացնելով ՀՀ գլխավոր դատախազության 2018թ գործունեության մասին հաղորդումը, ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
2018-ի ընթացքում արձանագրվել է հանցագործության 22 551 դեպք, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավել է 2266-ով կամ 11.2 տոկոսով: Միջին հաշվով` 100 000 բնակչին բաժին է ընկել հանցագործության 760 դեպք:
Հանցավորության շարժընթացի վերլուծությունը վկայում է, որ աճն ապահովվել է միջին ծանրության և ծանր հանցագործությունների հաշվին: Շարունակել են բարձր մնալ ոչ մեծ ծանրության հանցագործությունների դեպքերը:
«Հանցագործության դեպքերի ավելացման հիմնական պատճառներից է նախորդ տարիներին կատարված և 2018-ին բացահայտված դեպքերի աճը: 22 551 հանցագործության դեպքերի 11.6 տոկոսը կատարվել է նախորդ տարիներին: Երկրորդ պատճառը բարձր լատենտայնություն ունեցող կոռուպցիոն բնույթի հանցատեսակների, պետական և հանրային գույքի հափշտակության, կաշառք ստանալու, տալու, կաշառքի միջնորդության, պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի աճն է», – նշեց Արթուր Դավթյանը:
Բացասական դինամիկա է արձանագրվել բնակարանային գողությունների դեպքերով: Աճը կազմել է 61.8 տոկոս: Արթուր Դավթյանի խոսքերով` բնակարանային գողությունների դեմ համակողմանի պայքարը շարունակում է 2019-ին մնալ դատախազության առաջնահերթություններից մեկը:
«2018-ին 32 տոկոսով աճել են նաև ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունները, 25 տոկոսով` մահվան ելքով դեպքերը: Ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների դեմ տարվող քրեաիրավագիտական պայքարի համաչափության, պատժողական քաղաքականության խստացման նկատառումներ են մշակվել, և կառավարությանն է ներկայացվել Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու օրենքի նախագիծը»,- նշեց գլխավոր դատախազը: