Շաբաթ օրը Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում և երկրի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Օրհուսում, բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել Գրենլանդիայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի հավակնությունների դեմ։ Ամերիկյան դեսպանատան մոտ տեղի ունեցած մայրաքաղաքային հանրահավաքին մասնակցել է ավելի քան 800 մարդ, հաղորդում է DR հեռուստառադիոընկերությունը։
«Բազմաթիվ զայրացած և դժգոհ դանիացիներ այսօր ցույցեր են անցկացնում խոշորագույն քաղաքներում՝ Օրհուսում և Կոպենհագենում: Նրանք բողոքում են այն փաստի դեմ, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է ճնշում գործադրել իրենց վրա, որպեսզի թույլ տան ստանալ Գրենլանդիան»,- հաղորդում է հեռուստաընկերությունը:
Ուրբաթ օրը դանիական TV2 հեռուստաընկերությունը հաղորդել է, որ մոտ 300 մարդ հավաքվել է Գրենլանդիայի առաքելության առջև Կոպենհագենում՝ աջակցություն ցույց տալու Գրենլանդիայի ժողովրդին և ընդդիմանալու Միացյալ Նահանգներին: