Թուրքիայում ընդդիմությունը հանրահավաքներ է անցկացնելու ամեն շաբաթ և կիրակի 81 նահանգներից 1-ում և ամեն չորեքշաբթի Ստամբուլում։ Այս մասին հայտարարել է գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (CHP) առաջնորդ Օզգյուր Օզելը Ստամբուլի ձերբակալված քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի պաշտպանական ցույցից հետո։
«Այսօր 2,2 միլիոն մարդ եկել է Ստամբուլի Մալթեփե հրապարակ: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր լցրել են հրապարակները՝ պաշտպանելու արդարությունը: Սա դեռ սկիզբն է: Այժմ մենք ամեն շաբաթ և կիրակի դուրս կգանք հրապարակներ մարզերից մեկում և ամեն չորեքշաբթի՝ Ստամբուլի թաղամասերից մեկում»,- քաղաքական գործչի խոսքերն է մեջբերում Halk TV-ն:
Այն բանից հետո, երբ Իմամօղլուն մարտի 19-ին կալանավորվեց կոռուպցիայի և ահաբեկիչների հետ կապերի մեղադրանքով, Թուրքիայում բողոքի ալիք բարձրացավ։ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ առնվազն 1,8 հազար մարդ բերման է ենթարկվել, 260-ը՝ կալանքի տակ են։ Ամենամեծ ցույցերը կազմակերպվել են Ստամբուլում, Անկարայում և Իզմիրում։ Դրանք հաճախ ավարտվել են ոստիկանության հետ բախումներով։