Իսրայելական բանակն այս ամիս արգելափակել է Գազայի հատված մարդասիրական օգնության ավելի քան 80%-ը։ Այս մասին հայտնում է քաթարական Al Jazeera հեռուստաալիքը՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերի համակարգման գրասենյակի (OCHA) զեկույցին։
Մարտի 18-24-ն ընկած ժամանակահատվածում իսրայելական զինվորականները մերժել են անկլավ ուղարկված մարդասիրական օգնության 82 տոկոսը։
«Կարևոր առաջադրանքները, ինչպիսիք են առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և հացաբուլկեղենի համար սննդի առաքումը, փաստացի արգելափակված են», ասվում է OCHA-ի հայտարարության մեջ:
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը նախազգուշացնում է, որ Գազայում «հարյուր հազարավոր» մարդիկ կրկին բախվում են թերսնման և նույնիսկ սովի սպառնալիքի՝ Իսրայելի կողմից ոլորտ հոսող բոլոր օգնության եռշաբաթյա շրջափակման պատճառով:
Գազայի հատված մարդասիրական մատակարարումների վերսկսումը հնարավոր դարձավ այն բանից հետո, երբ հունվարի կեսերին Իսրայելը և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը Եգիպտոսի, Կատարի և ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ համաձայնեցին Գազայում հրադադար մտցնել, որն ուժի մեջ է մտել հունվարի 19-ին։