Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովը բարձր է գնահատել Եվրամիության (ԵՄ) հետ բազմակողմ համագործակցության զարգացումը և հաստատել իր երկրի հավատարմությունը դրա ընդլայնմանը։ Այդ մասին նա հինգշաբթի օրը հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Քայա Կալլասի հետ հանդիպման ժամանակ, հայտնում է Neutral Turkmenistan-ի պաշտոնական թերթը։
Դրա տեղեկություններով՝ կողմերը նշել են, որ վերջին տարիներին Թուրքմենստանի և Եվրամիության փոխգործակցությունը քաղաքական և դիվանագիտական դաշտում հաջողությամբ իրականացվում է երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում։
Զրուցակիցները հատուկ ուշադրություն են դարձրել «Կենտրոնական Ասիա-Եվրամիություն» ձևաչափով համագործակցությանը։ Այս կապակցությամբ անդրադարձ է կատարվել Սամարղանդում (Ուզբեկստան) կայանալիք «Կենտրոնական Ասիա-Եվրամիություն» առաջին գագաթնաժողովի թեմային։ Զրուցակիցների խոսքով՝ այն կոչված է հեշտացնելու բազմակողմ և երկարաժամկետ գործընկերային հարաբերությունների հաստատումը կանոնավոր հիմունքներով։
Համագործակցության և դրա ընդլայնման հնարավորությունների քննարկման ժամանակ ընդգծվել է, որ սերտ երկխոսություն է իրականացվում Եվրամիության հետ Թուրքմենստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման շրջանակներում։