Եվրոպական երկրներից զորքեր չեն կարող ուղարկվել Ուկրաինա որպես ՆԱՏՕ-ի ուժեր՝ ապահովելու խաղաղության համաձայնագրերի իրականացումը, քանի որ նման գաղափարը, ըստ սահմանման, կմերժվի ռուսական կողմից։ Այս դիրքորոշումը լրագրողներին հայտնել է Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսը Փարիզում Ֆրանսիայի նախաձեռնած «կամավորների կոալիցիայի» հանդիպումից հետո։
«Դրանք չեն կարող լինել ՆԱՏՕ-ի ուժեր, քանի որ, ինչպես հասկանում եք, դա չի կարող ընդունվել Ռուսաստանի կողմից: Հետևաբար, գլխավորը, և մենք աշխատելու ենք այս ուղղությամբ, այն է, որ այս ամենն իրականացվի ՄԱԿ-ի հովանու ներքո՝ կոնկրետ Անվտանգության խորհրդի բանաձևով:
«Մենք աջակցում և ողջունում ենք ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և հրադադարի հասնելու ցանկացած ջանք, անկախ այն բանից՝ ձեռնարկվում են Միացյալ Նահանգների կամ այլ երկրների կողմից:
Եվ սա է հիմնական հարցը. հրադադարի հասնելուց հետո մենք պետք է տեսնենք, թե ինչպես կապահովվեն անվտանգության և կայունության պայմանները Ուկրաինայում, որն ուղղակիորեն կապված է Եվրոպայում անվտանգության և կայունության հետ»,- հավելել է Խրիստոդուլիդեսը։