ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է զգալիորեն կրճատել ԱՄՆ մի շարք դաշնային գերատեսչությունների անձնակազմը, դրանցից մի քանիսում աշխատակիցների թիվը կարող է կրճատվել 50%-ով։ Այս մասին հինգշաբթի հայտնել է Washington Post-ը։
Ինչպես հետևում է Սպիտակ տան ներքին փաստաթղթերից, որոնք ստացվել են հրատարակության լրագրողների կողմից, ամերիկյան կառավարության աշխատակիցները «պատրաստվում են այն փաստին, որ գերատեսչությունները կկրճատեն աշխատակիցների 8%-ից մինչև 50%՝ Թրամփի վարչակազմի պետական ապարատի կրճատման ծրագրի առաջին փուլում»։
Փաստաթղթերի համաձայն, ԱՄՆ-ի բնակարանաշինության և քաղաքաշինության դեպարտամենտը, օրինակ, նախատեսում է կրճատել իր անձնակազմի մինչև կեսը, որը ներկայումս կազմում է մոտ 8,3 հազար մարդ:
Սպասվում է, որ ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցների թիվը կկրճատվի մեկ քառորդով, Առևտրի նախարարության, Ֆինանսների նախարարության և Ներքին եկամուտների ծառայության (երկրի հարկերի հավաքագրման գլխավոր գործակալությունը)՝ մոտ մեկ երրորդով, իսկ Արդարադատության նախարարությանը՝ 8%-ով։ Ծրագրերը վերաբերում են ԱՄՆ 22 դաշնային գործակալություններին։ Բոլորի համար տվյալները չեն տրամադրվում:
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի տեղակալ Հարիսոն Ֆիլդսը լրագրողներին ասել է, որ փաստաթղթերը ներկայացնում են վարչակազմի միայն նախնական, այլ ոչ վերջնական ծրագրերը։