Սփյուռքի հարցերով Ադրբեջանի պետական կոմիտեն հերթական սադրանքին է նախապատրաստվում: Կառավարությանն առնթեր գործող այդ կառույցը մտադիր է հավաքագրել Թուրքիայում ապրող ադրբեջանցիներին, որոնց մտադիր են դարձնել գործիք՝ Հայաստանին տարածքային պահանջների առաջադրման համար:
Կոնկրետ ի՞նչ է ձեռնարկվում: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Սփյուռքի հարցերով Ադրբեջանի պետական կոմիտեի նախագահ Ֆուհադ Մուրադովն այսօր հայտարարել է, որ իր ղեկավարած կառույցն Իգդիրում շուտով պատրաստվում է անցկացնել «Հարավային Անատոլիայում ապրող ադրբեջանցիների» ֆորում, որի նպատակն է ներգրավել իրենց՝ Իլհամ Ալիևի հայտարարած, ինչպես իրենք են անվանում «Արևմտյան Ադրբեջան» վերադառնալու հայեցակարգի իրականացման համար:
Այսինքն՝ հավանաբար սեփական մարդկային ռեսուրսները բավարար չեն, փորձում են այդ մարդկային ռեսուրսները ներգրավել արդեն նաև Թուրքիայում: Ըստ էության հավաքագրելով մարդկանց՝ այս սադրիչ նախաձեռնության, այս պրովոկացիոն պատմության մեջ»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Ինչպե՞ս են դրան վերաբերվում Թուրքիայի իշխանությունները: Չէ՞ որ իրենց քաղաքացիներին են ներքաշում անօրինական գործընթացների մեջ: Թուրքիայում ապրող ադրբեջանցիներն իրականում ոգևորվա՞ծ են այսպես կոչված «վերադարձի» գաղափարով: