Պաղեստինյան Կարմիր մահիկի ընկերության (ԿԿՄԿ) ինը բժիշկների ճակատագիրը, որոնք ձերբակալվել են իսրայելցի զինվորների կողմից, մնում է անհայտ։ Այս մասին հաղորդվում է կազմակերպության՝ X-ի էջում հրապարակված հայտարարության մեջ։
«Արդեն չորրորդ օրն անընդմեջ Պաղեստինի Կարմիր մահիկի ընկերության շտապօգնության ծառայության ինը անդամների ճակատագիրը մնում է անհայտ: Ռաֆահ քաղաքում իրենց մարդասիրական պարտքը կատարելիս այդ մարդիկ հայտնվել են օկուպացիոն իսրայելական ուժերի թիրախում»,-ասվում է PRCS-ի հայտարարության մեջ:
Նախկինում կազմակերպությունը մեղադրել էր Իսրայելի պաշտպանության ուժերին (IDF) շտապօգնության մեքենաների վրա հարձակվելու և բժիշկներին ապօրինի ձերբակալելու մեջ։ Նշվել է, որ հարավում գտնվող Ռաֆահ անկլավ մեկնած 4 բժշկական խմբերի հետ կապն ընդհատվել է այն բանից հետո, երբ իսրայելցի զինվորները ռմբակոծված տարածքում կանգնեցրել են իրենց մեքենաները։
PRCS-ն ավելի ուշ հայտնել է, որ «Իսրայելի իշխանությունները մերժում են ցանկացած առաջարկ կամ փորձ՝ փրկարարներ ուղարկել Ռաֆահի նույն շրջան, որտեղ ներկա են եղել բուժաշխատողներ»: