Վաշինգտոնում կայացել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հանդիպումը Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ: Սա Էրդողանի վարչակազմից առաջին այցն է Միացյալ Նահանգներ՝ Դոնալդ Թրամփի Սպիտակ տուն վերադառնալուց հետո:
Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը՝ նախ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք քննարկվել են Հայաստանի հետ առնչություն ունեցող թեմաներ:
«Ոնց հասկանում եմ՝ այո, թեև պաշտոնական հաղորդագրություններում բաց տեքստով այդ մասին չի ասվում, բայց լրատվամիջոցների՝ դիվանագիտական խողովակներով ստացած տեղեկությունը վկայում է այն մասին, որ հարցը քննարկվել է:
Լրատվամիջոցներից մեկը հայտնում է, որ Ռուբիոն ու Ֆիդանը քննարկել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը վերաբերող հարցեր:
Այն մասին, որ այդ հարցը քննարկվել է՝ անուղղակիորեն վկայում է նաև Պետքարտուղարության մամլո խոսնակ Թեմի Բրյուսի պաշտոնական հաղորդագրությունը»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Թրամփը հակվա՞ծ է Էրդողանին ընդունել օվալաձև աշխատասենյակում: Վաշինգտոնի քաղաքականությունը Թուրքիայի հանդեպ փոխվո՞ւմ է: