Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան կարող է լուրջ պատժի ենթարկվել ՈՒեՖԱ-ի կողմից, հայտնում է Sportall.ge-ն:
Ազգերի լիգայի որակավորման փլեյ-օֆֆի Վրաստան – Հայաստան պատասխան հանդիպումից հետո տասնյակ վրացի երկրպագուներ ներխուժել են խաղադաշտ և վիրավորական ժեստեր ցույց տվել հայ ֆուտբոլասերների կողմն ու շշեր նետել նրանց ուղղությամբ: Այդ միջադեպի պատճառով ՈՒԵՖԱ-ն կարող է հաջորդ տնային խաղում Վրաստանի հավաքականին զրկել երկրպագուների ներկայությունից: Վրացիների հաջորդ տնային խաղը Թուրքիայի ընտրանու դեմ է ԱԱ-2026-ի ընտրական փուլի շրջանակներում և նախատեսված է սեպտեմբերի 4-ին:
Այդպիսի խիստ պատիժը հավանական է հատկապես նախորդ տուգանքներից հետո: 2024-ին ՈՒԵՖԱ-ն Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային 56 հազար եվրոյով տուգանել էր Ազգերի լիգայի Վրաստան – Ալբանիա խաղում տարատեսակ կազմակերպչական խախտումների համար: Այդ տուգանքից 4 հազարը ստադիոնի մուտքը փակելու պատճառով էր, 12 հազարը՝ վրացի երկրպագուների լազերային ճառագայթներով մրցակցին շեղելու փորձի համար էր, իսկ 30 հազարը՝ պիրոտեխնիկա օգտագործելու:
Այդ ժամանակ նաև Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան զգուշացում էր ստացել, որ անկարգությունների կրկնության դեպքում տրիբունաներից մեկի օգտագործումը կարգելվի տնային խաղի ժամանակ, սակայն այժմ հնարավոր է որակազրկվի ամբողջ ստադիոնը: