ԱՄՆ վարչակազմը պատժամիջոցներ է սահմանել իրանական հետախուզության երեք ենթադրյալ աշխատակիցների նկատմամբ՝ մի քանի տարի առաջ ԱՄՆ քաղաքացի Ռոբերտ Լևինսոնի առևանգմանը նրանց մասնակցության պատրվակով։ Այս մասին գրավոր հայտարարությամբ հայտնել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Թեմմի Բրյուսը։
«Այսօր Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի հետախուզության նախարարության երեք պաշտոնյաների դեմ, որոնք առևանգել են, կալանավորել և կապ ունեն ՀԴԲ նախկին հատուկ գործակալ Ռոբերտ Լևինսոնի հնարավոր մահվան հետ: Միացյալ Նահանգները կշարունակի աշխատել այս գործում ներգրավված անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ», – ասել է նա:
Լևինսոնն անհետացել է 2007 թվականի մարտին Իրան կատարած ուղևորության ժամանակ և վերջին անգամ նրան տեսել են Քիշ կղզում: Վաշինգտոնը սկզբում պնդում էր, որ տղամարդը Իրան է ժամանել մասնավոր գործուղման նպատակով։
Սակայն Associated Press լրատվական գործակալությունը 2013 թվականին լրագրողական հետաքննության ժամանակ պարզել է, որ Լևինսոնը Իրանում է գտնվում ԿՀՎ-ի հրահանգով։ Նախկինում նա աշխատել է ՀԴԲ-ում և զբաղվել քրեական գործերով, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում: