Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում արդեն 5-րդ օրն է, ինչ շարունակվում են զանգվածային ցույցերն ու հանրահավաքները: Ցուցարարները բողքում են Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալության դեմ: Կալանավորված ընդդիմադիր գործիչը երեկ պաշտոնապես առաջադրվել էր նախագահի թեկնածու ու հանդիսանում է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միակ իրական մրցակիցը:
Ցույցերի մասնակիցների մարտավարությունը կարծես սկսում է փոխվել: Թեմային՝ «Հորիզոնի» տաղավարում անդրադարձել է Արտյոմ Երկանյանը:
«Այո, իսկապես մարտավարություն է փոխվել: Եթե մինչ այս ցուցարարները պահանջում էին Էքրեմ Իմամօղլուի ազատ արձակումը, ապա երեկ հնչեցրին նաև նախագահի հրաժարականի պահանջը: Բացի այդ նկատվում է, որ ցուցարարները պատրաստվում են անցնել նաև ուժային գործողությունների: Մասնավորապես, երեկ նրանք փորձ էին ձեռնարկել՝ շրջափակելու Գալաաթիի կամուրջը:
Երեկ նաև լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին տարածվել, որ ցուցարարները ներխուժել են Անկարայում նախագահի աշխատակազմի պալատի տարածք, թեև այս տեղեկությունները ավելի ուշ հերքվեցին: Համենայն դեպս, որքան հասկանում եմ, նման փորձ ձեռնարկվել էր:
Երեկ Ստամբուլի Սառաջխանե հրապարակում վերջին 5 օրվա ընթացքում ամենախոշոր ցույցն էր. տարբեր տեղեկություններով 1.5 -2 մլն մարդ էր հավաքվել: Այսինքն՝ վերջին 10 տարվա ընթացքում սա ամենախոշոր հանրային ակցիան է և այդպիսի ցույցեր տեղի են ունենում ոչ միայն Ստամբուլում, Անկարայում, խոշոր քաղաքաներում, այլև՝ Թուրքիայի ողջ տարածքով մեկ: 81 նահանգներից 55-ում մեծ ցույցեր են տեղի ունեցել»,- ասել է Արտյոմ Երկանյանը:
Կգրանցվի՞արդյոք Իմամօղլուն որպես նախագահի թեկնածու: Ինչպե՞ս են գնահատում իրավիճակը գերտերությունների մայրաքաղաքներում: