ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը (նստավայրը՝ Աթենք) Կիպրոսի Հանրապետությունում իր դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ Ներկայացուցիչների պալատում հանդիպում է ունեցել Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և Կիպրոս-Հայաստան համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հարիս Գեորգիադեսի հետ։
ՀՀ դեսպանը կիպրացի խորհրդարանականին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությանն ուղղված Հայաստանի Հանրապետության ջանքերը և նախաձեռնությունները, անդրադարձել` տարածաշրջանային զարգացումներին։
Քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնվող օրակարգը, այդ թվում և Հայաստանի Ազգային Ժողովի կողմից նախօրեին “Եվրոպական միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին” օրենքի նախագիծը հաստատելու հանգամանքը, ինչը կարևորոգույն հանգրվան է այդ հարաբերություններում։
ՀՀ դեսպանն ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերակատարությունը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում, և այդ համատեքստում անդրադարձել երկու երկրների խորհրդարաններում գործող համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովների ամենամյա փոխադարձ այցերին, հանդիպումներին և քննարկումներին, որոնք նշանակալի դեր ունեն ինչպես երկկողմ հարաբերությունների, այնպես էլ միջխորհրդարանական հարթակներում փոխադարձ աջակցության համար։
Հարիս Գեորգիադեսը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Տիգրան Մկրտչյանին վերջին երկու տարիների ընթացքում հայ-կիպրական ավանդական բարեկամական հարաբերություններում ունեցած իր ներդրման համար և ողջունել Կիպրոսում Հայաստանի կողմից դեսպանության բացման գործընթացի սկիզբը։
Հանդիպմանը մասնակցել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանը։