Գրիգոր Նարեկացու արձանը տեղադրվել է Վատիկանում
Վատիկանում տեղադրվել է հայ փիլիսոփա ու աստվածաբան Գրիգոր Նարեկացու արձանը։ Բրոնզե քանդակի բարձրությունը 2 մետր է: Գրիգոր Նարեկացին պատկերված է գրքի՝ նռան և եկեղեցու տեսքով մանրանկարներն ավարտելիս: Քանդակագործը մինչ այս նշել էր, որ ամենաբարդը Նարեկացու ոգին արտահայտելն է: Նարեկացու արձանը նվեր է Հռոմի պապին:
«Տիեզերական Եկեղեցու վարդապետ» հռչակված Աստվածաշնորհ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացման արարողությանը մասնակցելու համար Վատիկան է մեկնել նաև Հայաստանի նախագահը։ Վատիկանում Սերժ Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի, Սուրբ աթոռի պետքարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ։
Դեռևս 2016 թվականի հունիսին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի Հայաստան այցի շրջանակում նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սրբազան քահանայապետին նվիրել էր Գրիգոր Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ որպես առաջին քրիստոնյա երկիր Պապի ուխտագնացության խորհդանիշ: Նախագահ Սարգսյանը հույս էր հայտնել, որ դրա մեծ տարբերակն ապագայում կտեղադրվի Վատիկանում: Պապը հավանել էր արձանն ու շնորհակալություն հայտնել նախագահին՝ տալով իր համաձայնությունը:
Արձանը պատրաստվել է Չեխիայի Հորնի Կալնա քաղաքի արվեստանոց-ձուլարանում: Քանդակի հեղինակը 77-ամյա ֆրանսահայ քանդակագործ Դավիթ Բաբայանն է, ով ավելի շատ հայտնի է որպես Դավիթ Երևանցի: