Իմ շանսերը ես գնահատում եմ բավականին բարձր. քաղաքապետի թեկնածու Անահիտ Թարխանյան
Օրեր առաջ համաձայնագիր է ստորագրվել «Գալա» և «Կանաչ» կուսակցությունների, մի շարք ՀԿ-ների միջև՝ ձևավորելով «Երևանի հանրություն» դաշինքը:
Դաշինքը ձևավորելու նպատակը եղել է Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին մասնակցելը: Դաշինքի՝ քաղաքապետի թեկնածուն Անահիտ Թարխանյանն է: Ցուցակում են անկուսակցական անձինք:
«10-ից ավելի ՀԿ-ներ, ոչ քաղաքական կուսակցություններ երկար ժամանակ բանակցել են, գտել ընդհանուր եզրեր և բանակցելով համաձայնության եկել թեկնածուի ընտրության հարցում: Օրենքը ստիպում էր կուսակցական լուծում գտնել, որովհետև թերի որոշում է այն, որ ավագանու ընտրությունները պետք է կուսակցական լինեն»,- օգոստոսի 23-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ ասաց «Երևանի հանրություն» դաշինքի անդամ Արմեն Հովհաննիսյանը, որը ցուցակում զբաղեցնում է 3-րդ համարը:
Ըստ Անահիտ Թարխանյանի՝ իրենց նպատակն է ներկայացնել հանրությունը, հանրության շահերը գալիք ընտրություններում: Նա կոչ է արել իրեն միանան հասարակական, քաղաքական ուժերը, կուսակցությունները՝ պահանջելով ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի հրաժարականը:
Դաշինքը ընտրություններից առաջ երկու կարևոր նախապայման է առաջ քաշել՝ Տիգրան Մուկուչյանի հրաժարականը և ՀՀԿ-ի կողմից քվոտաների հանձնումը: Այս երկու պահանջները դաշինքը կներկայացնի ԿՀԸ դիմաց՝ բողոքի ակցիա իրականացնելով:
Հարցին, թե ում է տեսնում իրեն լուրջ մրցակից և որոնք են լինելու ծրագրում առաջնահերթությունները, Անահիտ Թարխանյանը պատասխանեց.
«Պետք է մրցեն ծրագրերը, ոչ թե անհատները, ու քանի որ դեռ ներկայացված ծրագրեր չկան, դրա մասին դեռ վաղ է խոսել: Իմ շանսերը ես գնահատում եմ բավականին բարձր: Ինչ վերաբերում է նախընտրական ծրագրին, ապա մշակվում է չորս տարվա ծրագիր, որի գումարը կազմելու է 1 մլրդ դոլարին համարժեք դրամ: Պատրաստ ենք և աշխատում ենք, որ չորս տարվա մեջ 30 000 աշխատատեղ ստեղծվի: Առաջնահերթ ոլորտները` առողջապահություն, շրջակա միջավայր, ենթակառուցվածքներ, տրանսպորտ, սոցիալական խնդիրներ, մշակույթ և այլն»,- ասաց Անահիտ Թարխանյանը:
Ծրագիրը ամբողջությամբ կներկայացվի սեպտեմբերի 10-ից հետո: