Որպես հայկական ռազմական արտադրանքի հեռանկարային շուկա դիտում ենք Միջին Արևելքը. Քերոբյան
Հայաստանի ռազմական արդյունաբերության արտադրանքը այլ շուկաներ արտահանելու համար ՀՀ ՊՆ-ն փորձում է ապահովել հայկական ընկերությունների ներկայացվածությունը տարածաշրջանի ռազմական ցուցահանդեսներին։ Մասնավորապես, նախատեսվում է 2019 թվականի փետրվարին մասնակցել ու արտադրանքը ներկայացնել Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կազմակերպվող IDEX ցուցահանդեսին։ Այս մասին ShantNews.am-ի հետ հարցազրույցի ընթացքում նշել է ՀՀ ՊՆ ռազմարդյունաբերական պետական կոմիտեի ղեկավար Ավետիք Քերոբյանը։
«Եվրոպական որոշ երկրներ արտահանվում է արտադրանք, չնշեմ, թե որ։ Բայց մենք, որպես հեռանկարային շուկա, դիտում ենք Միջին Արևելքը, որտեղ ավանդաբար մեծ է սպառազինությունների շուկան, և կարծում ենք՝ այնտեղ տեղ կգտնենք նաև վերջնական արտադրանքի տեսքով»,- հայտնել է Քերոբյանը։
Հայկական ռազմարդյունաբերության պատասխանատուի խոսքով՝ կա կոնկրետ հետաքրքրվածություն անօդաչու թռչող սարքավորումների և ռադիոլոկացիոն կայանների։ Հայկական կողմում փորձում են խթանել այդ հետաքրքրվածությունն ու արտադրանքն արտահանել մոտ ապագայում՝ չնայած թեժ մրցակցությանը։
«Մեր մրցակցային առավելությունը կայանում է նրանում, որ մենք լինելով կարիքավոր երկիր և ունենալով միջոցների սղություն, ուշադրություն ենք դարձրել այնպիսի տեխնիկայի, որը չի լինի թանկ, բայց, միևնույն ժամանակ, կունենա առավելություն, այդ թվում՝ ռուսական տեխնիկայի նկատմամբ»,- մանրամասնել է Քերոբյանը։
Պաշտոնյանի խոսքերով՝ ռուսական տեխնիկայի հետ մրցակցություն կա նաև ներքին՝ հայկական շուկայում, բայց Հայաստանի ձեռնարկություններն այժմ ունեն այնպիսի մշակումներ, որոնք հաջողությամբ կարող են ռուսականների հետ մրցել նաև դրսում։
Ավետիք Քերոբյանի հետ հարցազրույցի ամբողջական տարբերակն ավելի ուշ կհրապարակվի ShantNews.am կայքում։