Հուլիսին ՊՆ թեժ գիծը ռեկորդային՝ 6000-ից ավելի զանգ է ստացել․ իրավիճա՞կ է փոխվել
2018 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ ՊՆ թեժ գիծը 16 հազար զանգ է ստացել։ Իսկ միայն հուլիսին այդ զանգերի թիվը հասել է 6000-ի։ Սա պայմանավորված է զորակոչի ու նաև քաղաքական փոփոխությունների հետ, որովհետև շատերը որոշել են նոր քաղաքական իշխանությունների պայմաններում ևս մեկ անգամ փորձել լուծել խնդիրը։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ, գնդապետ Ալեքսանդր Ավետիսյանը։
«Օրինակ, պաշտպանության նախարարության քաղաքական ղեկավարություն է փոխվել։ Որոշ դեպքերում քաղաքացիների մոտ պատկերացում կա, որ եթե իրենք նախորդ նախարարի ժամանակ դիմել են, չի ստացվել, միգուցե նորի դեպքում ստացվի։ Բայց իրականում մենք փորձում ենք տալ իրավական վերլուծությունը։ Այսինքն՝ այս դեպքում քաղաքական իշխանության փոփոխությունը չի կարող ազդել որոշումների վրա», – նշեց Ավետիսյանը։
Նրա խոսքով՝ հուլիսին թեժ գծի ստացած զանգերի 40-45 տոկոսը վերաբերել են զորակոչի վերաբերյալ հարցերին։ Զորակոչին վերաբերող զանգերի 10 տոկոսը հարցումներ են եղել «Պատիվ ունեմ» ծրագրի մասին։ 29 տոկոս կազմել են բժշկական հետազոտություններին, 6 տոկոս՝ «Ես եմ» ծրագրին և այլն։
Զորքերից թեժ գծին (1-28 հեռախոսահամարով) ուղղված բողոքները խմբավորվում են նաև ըստ բանակային կորպուսների, և ըստ կենտրոնի պետի՝ 2-րդ և 3-րդ բանակային կորպուսներից ստացվող բողոքներն ավելի շատ են, քան մյուսներից։
Ավետիսյանի խոսքով՝ իրենք վերլուծում են նաև այս տվյալներն ու ստանում են, թե ինչ հարցեր են հուզում բնակչությանն ու որտեղ է, որ պետք է ավելի մանրամասնել, որտեղի զինկոմիսարիատում պետք է ավելի շատ աշխատանք տանել։