ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մոսկվան պատասխան քայլեր է ձեռնարկում Վաշինգտոնի պատժամիջոցների դեմ: Այս մասին նա հայտնել է РИА Новости լրատվական գործակալությանը Սերբիա այցի ընթացքում:
«Այս պահին պատասխան գործողությունները մշակվում են: Մենք հայտարարել ենք, որ, ցավոք, ստիպված ենք հերթական անգամ հարաբերությունները լավացնելու և փակուղուց հանելու մասին մտածելու փոխարեն՝ հայելային քայլեր ձեռնարկել», – նշել է Զախարովան:
Մարիա Զախարովան նաև բացատրել է, թե ինչու է ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ ձեռնարկում:
«Հարցը Ռուսաստանը չէ, այլ, հավանաբար, այն, որ ԱՄՆ-ն պարզապես հասկանում է, որ կորցնում է հետագա զարգացման ռեսուրսները, այն նույն ռեսուրսները, որոնք բավարարում էին այն մշտական ճգնաժամերից դուրս գալու համար, որոնց առջև կանգնում է աշխարհը: Այդ ռեսուրսներն այլևս չկան, և նորանոր ռեսուրսներ են անհրաժեշտ, իրական էքսպանսիա է անհրաժեշտ՝ քաղաքական, ֆինանսական, տնտեսական», – նշել է Զախարովան՝ հիշեցնելով, որ վերջին շրջանում Վաշինգտոնը պատժամիջոցների քաղաքականություն է վարում և՛ Չինաստանի, և՛ Իրանի, և՛ նույնիսկ իր գործընկեր Եվրոպական Միության դեմ:
Հիշեցնենք, որ այս շաբաթ ԱՄՆ-ն հայտարարել էր ՌԴ-ի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների մասին «Ռուսաստանի կողմից Սոլսբերիում քիմիական զենք օգտագործելու պատճառով»: Սահմանափակումները երկու մասի են բաժանվում. առաջինն ուժի մեջ կմտնի օգոստոսի 22-ին, երկրորդը՝ 3 ամսից, եթե Մոսկվան քիմիական զենք չօգտագործելու երաշխիքներ տա և ՄԱԿ-ի դիտորդներին թույլ տա տեղում ստուգումներ անցկացնել:
Կրեմլը նոր պատժամիջոցներն անվանել էր անօրինական, իսկ դրանց ներմուծման ձևակերպումը՝ լիովին անընդունելի: