Արդբեջանում հուլիսի 29-ին տեղի ունեցած «Жара» ամենամյա երաժշտական փառատոնը Բաքվում հյուրընկալել է բազմաթիվ հյուրերի, այդ թվում՝ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովին և ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային:
Զախարովան հարցազրույց է տվել Sputnik լրատվական գործակալության ադրբեջանական ծառայությանը, որի ընթացքում խոսել է նաև Արցախի հակամարտության մասին:
Այն հարցին, թե ինչպես է ինքը վերաբերվում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր շփումներին՝ երկու երկրների ղեկավարների և արտգործնախարարների մակարդակով, Զախարովան նշել է, որ ողջունում է այդ շփումները: Նա ընդգծել է, որ առկա խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ է երկկողմ շփում և երկխոսություն՝ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված:
Զախարովան նաև հավելել է, որ Ռուսաստանը, որպես երկու երկրների բարեկամ, ինչպես նաև որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում միջնորդ, հետաքրքրված է հակամարտության կարգավորմամբ:
Լրագրողը հարց է հնչեցրել նաև այն մասին, թե ինչպես է ԱԳՆ մամուլի խոսնակը վերաբերվում Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, որ Ռուսաստանն ունի Ղարաբաղում պատերազմը կանխելու բոլոր լծակները:
«Կարծում եմ՝ այստեղ նույնիսկ որևէ մեկին մեջբերելու կարիք չկա: Ռուսաստանը պատմականորեն իրեն դրսևորել է որպես պատասխանատու միջնորդ, որը բազմիցս գործով ապացուցել է միջնորդի իր կառուցողական դերը: Այդպես լինելու է նաև հետագայում: Մեր դիրքորոշումը ղարաբաղյան հարցի վերաբերյալ անփոփոխ է: Եվ ես կարծում եմ, որ այստեղ միշտ պետք է հիշել այն պատմական փորձը, որ Ռուսաստանն ունի այս գործընթացի միջնորդի դերում», – նշել է Զախարովան:
ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև հայտնել է, որ Մոսկվայի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հարցի շուրջ երբեք երկիմաստ չի եղել, և բոլոր ջանքերը կենտրոնացած են եղել միջնորդի դերի վրա, որի վերջնական նպատակն է երկու կողմերի համար ընդունելի պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը:
«Ե՛վ Բաքվում, և՛ Երևանում գիտեն, որ Մոսկվան այս իմաստով հուսալի գործընկեր է: Կողմերը վստահություն ունեն Մոսկվայի և նրա դերի հանդեպ»,- հավելել է Զախարովան: