Մյունխենյան համաժողովում նախագահ Սերժ Սարգսյանի հնչեցրած արտահայտությունը, որ Հայաստանը չի փորձում մրցակցությունից քաղել այսրոպեական օգուտներ, նշանակում է, որ Հայաստանը ընկերություն չի անում մեկի հետ ընդդեմ մյուսի՝ ելնելով այսրոպեական շահերից։ «Շանթ» հեռուստաընկերության «Հեռանկար» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում նախագահի խոսքերը պարզաբանեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը։
«Մենք միշտ եղել ենք ազնիվ մեր բոլոր գործընկերների հետ։ Եվ դա ցույց տվեց, ի միջի այլոց, Վիկիլիքսը։ Երբ հրապարակվեցին այդ գաղտնի փաստաթղթերը, չկար որևէ կետ, որևէ տող, որի համար Հայաստանը ամաչի, կամ որի համար զղջա, որովհետև մենք միշտ բաց ենք եղել մեր գործընկերների հետ», – նշեց Քոչարյանը։
Փոխնախարարի բնորոշմամբ՝ ամերիկացիների հետ բանակցություններում Հայաստանը պարզ ու թափանցիկ խոսել է նաև Ռուսաստանի հետ կապված իր շահերի մասին, և հակառակը։ Նույնը վերաբերում է նաև Իրանի ու Եվրոպայի հետ հարաբերություններին։