«Լոռու մարզում կատարված սպանության դեպքի հանգամանքները լիարժեք բացահայտելու համար մեղադրվող պաշտոնատար անձ ունենք, մնացած դեպքերի ուղղությամբ հետևողականությունը միանշանակ է»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով վերջին աղմկահարույց բացահայտումների մասին:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Վահագն Աբգարյանի կողմից հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու և ղեկավարելու, հանցավոր համագործակցության անդամ Վլադիմիր Դավթյանի կողմից Վահագն Աբգարյանի պատվերով 2017թ. հունիսի 13-ին Ալավերդի քաղաքում Կամո Փիրուզյանին սպանելու փաստերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով փաստական տվյալներ կան այն մասին, որ հանցավոր համագործակցության ղեկավար Վահագն Աբգարյանը ՀՀ քննչական կոմիտեի պաշտոնատար անձին տվել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք Կամո Փիրուզյանի սպանության գործով իր և իր ղեկավարած հանցավոր համագործակցության օգտին գործողություններ կատարելու կամ որոշակի գործողություններ կատարելուց ձեռնպահ մնալու համար:
Վահագն Աբգարյանից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողին փետրվարի 6-ին մեղադրանք էր առաջադրվել, նա կալանավորվել էր: Իսկ փետրվարի 7-ին ձերբակալվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության ծառայողը:
Խոսելով գործի ընթացքում պաշտոնատար անձանց հնարավոր հանցավոր մասնակցության մասին՝ գլխավոր դատախազը նշել է, որ այդ փաստով էլ հարուցված է քրեական գործ: Այս պահին դատավարական կարգավիճակ ունի 2 պաշտոնատար անձ: Արթուր Դավթյանը վստահեցրել է, որ իրականացվելու է բազմածավալ քննություն՝ հնարավոր բոլոր անձնաց ներգրավվածությունը բացահայտելու համար:
«Այդ քրեական գործով նախաքննությունը Լոռու մարզի քննչական վարչությունում ավարտվել է: Մեղադրական եզրակացության գործը ուղարկվել է դատախազին և նա չի հաստատել մեղադրական եզրակացությունը, տեսել է խնդրներ գործի քննության բազմակողմանիությունն ու օբյեկտիվությունը ապահովելու ուղղությամբ և ուղարկել է լրացուցիչ նախաքննության: Արդյունքում՝ իմ կողմից քրեական գործի վարույթը վերցվել է Լոռու մարզի քննչական վարչությունից և ուղարկվել է Քննչական կոմիտե՝ նախաքննությունը ՀԿԳ վարչությնում իրականացնելու առաջարկով, ինչը բավարարվել է»,- պարզաբանել է գլխավոր դատախազը:
Հարցին, թե ըստ տարածված լուրերի՝ ձերբակալված անձը ՀՔԾ-ում բարեկամ ունի և արդյո՞ք այդ հանգամանքը չի խանգարի քննության օբյեկտիվությանը, Արթուր Դավթյանը վստահեցրել է՝ ոչ:
«ՀՔԾ-ում, անկախ ցանկացած բարեկամական կապից, իրականացվելու է օբյեկտիվ, բազմակողմանի նախաքննություն»,- ասել է Դավթյանը:
Նա ո՛չ հերքել, ո՛չ էլ հաստատել է այն հանգամանքը, որ կալանավորված պաշտոնյան ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության պետ Թաթուլ Շուշանյանն է: