«2017թ. ընթացքում բացահայտվել են մեծաքանակ հանցավոր խմբեր, ովքեր հիմնականում զբաղված են եղել ապօրինի սահմանահատումներով, որին ներգրավված են եղել նաև պետական պաշտոնատար անձիք, կեղծ փաստաթղթեր կազմելով և դրանք իրացնելով, ապօրինի միգրացիայով և բազմաթիվ այլ հանցագործություններ կատարելով»,- այսօր՝ փետրվարի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ նշելով նաև, որ այս բացահայտումները հնարավորություն են տալիս սպասելիքները բարձր շեմի վրա պահել և թիրախավորված աշխտանք իրականացնել:
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ մեծապես կարևորվում է հանցագործությունների բացահայտումը նախապատրաստական փուլում: Արթուր Դավթյանը վստահեցրել է, որ նախականխման աշախատանքները քրեական մարմինների համար առաջնահերթություն են: 2017-ի արդյունքներով վարույթում առկա է 6 ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործության կանխման դեպք:
«Հանցագործությունների նախականխման ուղղությամբ մեր աշխատանքները էապես ակտիվացվելու են: 2017-ին մեր կողմից թիրախավորվել են նաև ապօրինի անտառահատումները: Պետությանը մեծ վնաս է պատճառվել, և աշխատանքը շարունակվելու է այս ուղղությամբ, ձեռնարկելու ենք բոլոր միջոցները՝ պետությանը պատճառված բոլոր վնասները վերականգնելու, անտառների հնարավոր վնասումը կամ ոչնչացումը կանխելու ուղղությամբ», – ասել է Արթուր Դավթյանը: