Այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել կոլեգիայի նիստ: Փակ նիստից հետո Արթուր Դավթյանը լրագրողներին մանրամասներ է ներկայացրել նիստի ընթացքից՝ մասնավորապես, նստի ընթացքում ներկայացվել են քրեական հետապնդման ոլորտում արված աշխատանքներն ու ամփոփվել արդյունքները:
«Կարևորելով հանրության տեղեկացումը նախաձեռնել եմ այս հանդիպումը՝ ներկայացնելով կատարված աշխատանքներն ու առկա խնդիրները», – ասել է գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը և ներկայացրել թվային տվյալներ:
Անդրադառնալով հանցավորության հակազդման աշխատանքերրի արդյունքներին, Արթուր Դավթյանը նշել է, որ 2018թ.-ի ընթացքում ՀՀ-ում արձանագրվել է 20 285 հանցագործություն: Ինչը 1521–ով կամ 8.1%–ով ավել է 2016թ.-ի ընթացքում արձանագրված հանցագործություններից:
«Աճը արձանագրվել է ոչ մեծ ծանրության կամ միջին ծանրության հանցագործությունների հաշվին, դրան զուգահեռ էապես նվազել են ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունները: Ծանր հանցագործությունները նվազել են 11.4%-ով, առանձնապես ծանր հանցագործությունենրը՝ 33-ով կամ 11.7%-ով: Հիմնականում աճել են այն հանցագործությունները, որ մշտապես աչքի են ընկել բարձր լատեյտանության մակարդակով: Մասնավորապես՝ էական աճ ունենք կոռուպցիոն հանցագործությունների, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության հանցագորոծություններով, ՃՏՊ-երի կամ Ճանապարհային երթևեկության կանոների խախտման արդյունքում կատարված հանցագործություններով: Այս հանցագործությունների հանրագումարը ցույց է տալիս, որ սրանց հաշվին է աճ արձանագրվել», – նշել է Արթուր Դավթյանը: